Daugiabučių namų bendrijų vėdinimas

Pastaraisiais metais daugelis daugiabučių namų bendrijų atnaujina vėdinimo įrenginius, siekdamos pagerinti energijos vartojimo efektyvumą ir tuo pačiu užtikrinti geresnį patalpų mikroklimatą gyventojams.

Daugelyje daugiabučių namų, kurie buvo pastatyti apie 1970-uosius, paprastai nėra pakankamai vėdinimo – naudojamas natūralus vėdinimas arba mechaninio ištraukimo sistema. Tačiau vis daugiau bendrijų peržiūri vėdinimą, siekdamos pagerinti energijos vartojimo efektyvumą ir sukurti geresnį patalpų mikroklimatą gyventojams.

modernaus buto su moderniais stilingais baldais ir moderniu paveikslu vėdinimas

Norint pasiekti geriausią įmanomą patalpų mikroklimatą, įrengiamas subalansuotas rekuperacinis vėdinimas, kuris užtikrina sveiką, švarų patalpų orą visose patalpose ištisus metus ir yra geriausias sprendimas aplinkosaugos ir energetiniu požiūriu.

Kas yra natūralus vėdinimas?

Natūralus vėdinimas yra seniausia vėdinimo forma ir yra įprasta namuose, pastatytuose iki 1970 m. Savaiminis oro įsiurbimas pagrįstas šiltu ir drėgnu oru, natūraliai kylančiu ortakiais iš vonios ir drėgnų patalpų, o per ventiliacijos angas arba nesandarumus pastate patenka šviežias lauko oras. Paprastai kalbant, savaiminė trauka veikia prastai ir priklauso nuo temperatūrų skirtumų viduje ir išorėje. Šaltesniu metų laiku sustiprėja oro mainai, o tai gali pasireikšti šaltais skersvėjais ir per mažu vėdinimu šiltuoju metų laiku, dėl to pablogėja patalpų klimatas.

Kas yra mechaninė ištraukiamoji ventiliacija?

Aštuntojo dešimtmečio pradžioje naujuose namuose išplito mechaninės ištraukiamojo oro sistemos. Įprasta instaliacija yra centrinis išmetimo ventiliatorius palėpėje, gaubte ant stogo arba spintelėje virš virtuvės gaubto.

Iš ventiliatoriaus į virtuvę ir drėgną patalpą eina ortakiai, o drėgnas, užterštas ir panaudotas oras išleidžiamas. Šviežias oras įtraukiamas per šviežio oro angas sienoje arba lange. Tai veikianti vėdinimo sistema, tačiau dėl to prarandama energija, nes nėra šilumos atgavimo formos.

Senesniuose namuose su mechaniniu šalinamu oru įprasta, kad miegamuosiuose, svetainėse ir vaikų kambariuose nėra šviežio oro vožtuvų arba vožtuvai yra uždaryti. Nors centrinis ventiliatorius dažnai yra pakankamai galingas, namai vis tiek jaučiasi uždari, o vonioje po dušo dar ilgai gali būti drėgna.

Kas yra subalansuotas vėdinimas?

Rekuperatorius yra efektyviausia vėdinimo sistema šiandieninėje rinkoje. Ištraukiamo oro šilumos energija perduodama ir šildo tiekiamą orą per besisukantį šilumokaitį. Iki maždaug 85% šilumos grąžinama energiją taupančiais ventiliatoriais, o tai reiškia didelį energijos taupymą ir kartu išvengiate šaltų skersvėjų šaltuoju metų laiku.

Subalansuotas vėdinimas pašalina drėgną ir užterštą patalpų orą iš virtuvių, vonios kambarių, tualetų ir drėgnų patalpų. Be to, miegamuosiuose ir svetainėse tiekiamas švarus, gaivus ir iki reikiamos temperatūros apdorotas oras. Vėdinimo įrenginyje esantys filtrai išvalo į namus tiekiamą lauko orą ir padeda mažinti tiek žiedadulkių, tiek oro taršą kambarių ore. Subalansuotas vėdinimas suteikia gerą komfortą ir taupo energiją. Vėdinimą galima pritaikyti pagal poreikį, prijungiant skirtingus jutiklius, tokius kaip pvz. drėgmės, judesio ir CO2 jutikliai.

Naktinis vėsinimas vasaros metu padeda sumažinti šiltą patalpų temperatūrą bute pirmiausia naktį. Šaldymo atkūrimas padeda sulėtinti temperatūros kilimą bute karštomis dienomis. Abi funkcijos papildo viena kitą ir prisideda prie malonesnio patalpų klimato karštomis vasaros dienomis. Daugiau apie subalansuotą vėdinimą galite paskaityti čia >>

Vėdinimas pagal poreikį labai pagerina oro kokybę ir taupo energiją. Su „Flexit“ priedais, skirtais pagal poreikį valdomam vėdinimui, galite lengvai pritaikyti vėdinimą prie namų poreikių, pvz. padidinti vėdinimą drėgmės pašalinimui ar židinio režimo metu ir kt. CO2, drėgmės ar užimtumo stebėjimo jutikliai duoda signalus į vėdinimo įrenginius, kurie pagal poreikį reguliuoja vėdinimą. Tai prisideda prie geresnio patalpų klimato.

Daugiabučių namų vėdinimas

Daugiabučiuose namuose vėdinimas gali būti įrengiamas dviem skirtingais būdais – kaip decentralizuotas vėdinimas su rekuperatoriumi kiekviename bute arba su centre esančiu rekuperatoriumi, kuris aptarnauja kelis butus.

Naudojant decentralizuotą vėdinimą, rekuperatoriai yra bute, o visa vėdinimo sistema kiekvienam butui yra atskira. Kiekviename bute reguliuojamas vėdinimo srautas ir patalpų temperatūra, o tai užtikrina geresnį patalpų klimatą ir geriausią energijos vartojimo efektyvumą. Tai užtikrina aukštą komfortą gyventojams, nes jie patys valdo vėdinimą pagal poreikį. Taip pat tarp butų nesiskleidžia kvapas, o tai prisideda prie sveiko pastato.

Daugiabučio namo centralizuoto ir decentralizuoto vėdinimo schema

„Nordic“ serijos rekuperatoriai lengvai valdomi „Flexit GO“ programėle. Prisijungimas prie debesies paslaugos leidžia nuotoliniu būdu stebėti ir aptarnauti įrenginius. Tai prisideda prie ekonomiškos priežiūros ir operatyvesnio aptarnavimo.

Platus asortimentas su daugybe išdėstymo galimybių

„Flexit“ turi platų vėdinimo produktų asortimentą, kuris puikiai tinka naujai statybai ir butų renovacijai. Funkcionalaus dizaino įrenginiai, kuriuos galima montuoti ant sienos, ant grindų arba pakabinti ant lubų – tiek šiltose, tiek šaltose patalpose.

Daugiau straipsnių

Blogo patalpų oro įtaka

Blogas patalpų oras – aktuali daugeliui problema. Geras patalpų oras yra svarbus, kad galėtume optimaliai funkcionuoti kasdieniame gyvenime.
modernaus šviesaus būto su gėlėtais tapetais, šviesiom parketlentėm ir šviesais baldais mechaninis vėdinimas

Geresnis patalpų oras

Ar žinote, kokią savo laiko dalį praleidžiame patalpose? Anot įvairių tyrimų, net iki 90%. Štai kodėl svarbu turėti geresnį patalpų orą.