Pašalinkite namuose kenksmingą drėgmę ir pelėsį
Drėgmė yra daugelio bakterijų, grybų ir kitų mikroorganizmų, skaidančių organines medžiagas, augimo pagrindas. Įrodyta, kad drėgname mikroklimate klestintys pelėsiai, dumbliai ir dulkių erkutės gali būti alergijų ir kitų padidėjusio jautrumo ligų priežastis.
Kodėl verta rūpintis drėgme namuose?
Buvimas pastatuose, kuriuose yra drėgmės ir pelėsių, padidina sveikatos problemų riziką. Sunkumo laipsnis gali skirtis nuo lengvų simptomų iki visiško išsekimo.
Jei ilgą laiką gyvenate drėgmės ir pelėsio pažeistame pastate, padidėja rizika susirgti astma arba paūmėja jau esama astma. Tai taip pat gali sukelti daugiau ir sunkesnių kvėpavimo takų infekcijų, taip pat kosulį ir švokštimą. Yra ryšys tarp žalingos drėgmės ir pelėsio patalpų aplinkoje ir sveikatos problemų, tokių kaip galvos skausmas, nenormalus nuovargis ir sumažėjusi koncentracija.
Svarbu! Drėgmės ir puvinio pavidalo pažeidimų, taip pat matomų pelėsių ir slogių kvapų, neturėtų atsirasti.

Kokia pelėsių atsiradimo pastatuose priežastis?
Dažniausia drėgmės ir pelėsio priežastis yra kondensatas ant šaltų paviršių, tokių kaip langai, išorinės sienos ir pan. Taip atsitinka, jei drėgmės išskyrimai pastate yra per dideli, palyginti su vėdinimu. Drėgmės pažeidimai pastatuose gali atsirasti dėl nuotėkio iš vamzdžių arba per konstrukcijas (lubas, sienas ir gruntą), taip pat šaltuose kampuose už spintelių ir masyvių baldų prie išorinių sienų. Drėgmė, kuri formuojasi patalpų viduje, kyla iš žmonių ir gyvūnų veiklos, iš augalų, nuo nutekančio vandens ir sanitarinių įrenginių.
Kaip apsisaugoti nuo drėgmės ir pelėsių atsiradimo namuose?
Kad išvengtumėte perteklinės žalingos drėgmės, gamindami maistą ir prausdamiesi duše būtinai tinkamai vėdinkite ir ištraukite drėgmę. Nepamirškite dažnai valyti filtro virtuvės gaubte. Keptuvėms naudokite dangčius. Nenaudokite drėkintuvų. Drabužiai turi būti džiovinami lauke arba drėgnoje patalpoje su gera ventiliacija. Įsitikinkite, kad namuose yra geras subalansuotas vėdinimas, o patalpose palaikoma palyginti žema drėgmė (20–40 % santykinio drėgnumo).
Subalansuotas vėdinimas yra geras sprendimas, nes drėgnas patalpų oras pašalinamas iš vonios kambarių, tualetų ir drėgnų patalpų, o į miegamuosius ir svetaines tiekiamas švarus ir šviežias oras. Vėdinimo lygis gali būti padidintas, kad eliminuot padidėjusį drėgmės kiekį duše ir pagalbinėse patalpose. Naudojant drėgmės jutiklį, vėdinimas gali būti reguliuojamas automatiškai.
Ką daryti, jei įtariate, kad pastate yra drėgmės ir pelėsio?
Jei turite įtarimų dėl drėgmės ar pelėsio namuose, rekomenduojame atlikti patalpų mikroklimato patikrinimą, ar nėra drėgmės pažeidimų, žalos mastą ir ką reikia padaryti norint taisyti žalą. Drėgmės ir pelėsio pažeidimai turi būti kuo greičiau pašalinami
Daugiau straipsnių

Astma ir alergijos
