Radonas ir patalpų oras

Radonas yra nematomos ir bekvapės dujos, kurios gali padidinti riziką susirgti plaučių vėžiu. Geras būdas sumažinti radono kiekį patalpų ore – pagerinti vėdinimą namuose.

Radonas yra natūralios, nematomos ir radioaktyvios inertinės dujos, kylančios iš žemės ir per žemę prasiskverbiančios į namus iš natūralių uolienų arba varomų užpildų masių. Radonas susidaro skylant radioaktyviajam elementui radžiui.  Savo ruožtu skylant radonui susidaro naujos radioaktyvios medžiagos, vadinamosios radono dukterys. 

Radono dukterys įstringa ant dulkių, kuriomis įkvepiame, ir taip patenka į trachėją bei plaučius. Radonas ir kelios radono dukterys skleidžia alfa spinduliuotę, kuri gali pažeisti kvėpavimo takų ląsteles, todėl jos gali išsivystyti į vėžines ląsteles.

Radono yra visur – dirvožemyje, ore ir vandenyje. Radonas namuose gali būti iš trijų skirtingų šaltinių:

  • žemės po namu ir aplink jį
  • statybinės medžiagos
  • buityje naudojamo vandens.
  • Norint įgyvendinti tinkamas priemones, svarbu žinoti, iš kokio šaltinio ar šaltinių atsiranda radonas.

    Žiūrima pro padidinamąjį stiklą į namą

    Čia galite pamatyti Švedijos radono asociacijos filmą ir sužinoti daugiau apie radoną:

    Kodėl rūpi radonas?

    Ilgą laiką patalpų ore esantis radonas gali padidinti riziką susirgti plaučių vėžiu. Rizika didėja didėjant radono kiekiui patalpų ore ir ilgėjant jo veikimo trukmei. Apatinės ribos, kada radonas kenkia, nėra, tačiau aktyviai rūkantiems ar rūkantiems rizika yra 20 kartų didesnė. Rizika reikšminga ir nerūkantiems.

    Ką galima padaryti?

    Jei nesate tikri dėl radono lygio jūsų namuose, turėtumėte jį patikrinti. Valdžios institucijos nustato ribines vertes, kiek radono gali susidaryti patalpose prieš imantis priemonių. Matavimas yra vienintelis būdas sužinoti, ar name ar patalpose yra radono.

    Radono matavimas turėtų trukti mažiausiai du mėnesius šildymo sezono metu, kuris paprastai yra nuo spalio 1 d. iki balandžio 30 d. Kuo ilgesnis laikas, tuo tikslesnis radono matavimas.

    Radono lygis matuojamas bekereliais vienam kubiniam metrui patalpų oro (Bq/m3). 1 Bq/m3 reiškia, kad kiekviename kubiniame oro metre vienas atomas suyra per sekundę. Matavimą turi atlikti specialistas.

    Atsakingi už aplinkos sveikatos priežiūrą savivaldybėje gali suteikti daugiau informacijos apie bendrąsias radono sąlygas kiekvienoje savivaldybėje ir kaip užsisakyti matavimą.

    Geras vėdinimas neutralizuoja radoną patalpose

    Geras būdas sumažinti radono kiekį patalpų ore yra pagerinti vėdinimą įrengiant subalansuotą vėdinimą.

    Subalansuoto vėdinimo metu tiekiamas naujas oras rotaciniame šilumokaityje pašildomas senu ištraukiamu oru. Tai reiškia, kad iki minimumo sumažinama šaltų skersvėjų sukeliamų nepatogumų rizika, kuri kitu atveju yra didelė esant dideliems oro srautams, kurių paprastai reikia norint patenkinamai atskiesti radono lygį.

    Radonas iš žemės gali prasiskverbti į namus

    Kadangi šiluma yra atgaunama iš ištraukiamo oro, tai taip pat gerai energetiniu požiūriu. Subalansuotas vėdinimas taip pat turi teigiamą poveikį, nes padidina patalpų oro cirkuliaciją.

    Vėdinant žemę po būstu, radono turintis oras gali būti pašalintas, kad radonas nepatektų į namus. Rūsiuose radono lygį galima sumažinti gerai išvėdinus rūsį.

    Daugiau straipsnių

    Kosėjanti moteris

    Astma ir alergijos

    Subalansuotu vėdinimu pagerinkime patalpų orą astma sergantiems ir alergiškiems žmonėms.
    Klasikinės stilistikos bute languotas krėslas, mažas apvalus staliukas, didelė apšvietimo lempa, knygų blokai ant grindų bei paveikslų rėmai

    Cheminės medžiagos ir toksiškos dujos namuose

    Kaip išvengti nuodingų dujų namuose? Štai mūsų rekomendacijos ir patarimai